Już w grudniu wypełnij wniosek o MdM 2017

Oficjalnie dopiero 2 stycznia zostaną „uwolnione” pozostałe środki na wypłatę MdM w 2017 roku ale wniosek o dofinansowanie można przygotować już teraz i złożyć do wybranego banku – w ten sposób cały proces uruchomimy znacznie wcześniej i z dużym prawdopodobieństwem ominiemy styczniowe kolejki.

 

Kto skorzysta?

Rządowy program „Mieszkanie dla Młodych” realizowany jest od 2014 roku i kończy się w roku 2018. Mogą z niego skorzystać osoby do 35. roku życia, które będą kupować pierwszą w życiu nieruchomość. Na każdy rok przyznany jest inny limit dostępnych środków. Wnioskowanie zaczyna się zwykle w styczniu i trwa aż do momentu wyczerpania połowy puli środków przewidzianych na dany rok. Dobrze więc złożyć wymagane dokumenty jak najwcześniej.

 

Środki na rok 2016 wyczerpano już w marcu, natomiast w lipcu wykorzystano 50 proc. z puli na rok 2017. W związku z tym Bank Gospodarstwa Krajowego, który przyznaje dofinansowania, zawiesił przyjmowanie nowych wniosków, z informacją, że ponownie będzie można starać się o nie od stycznia 2017.

 

Złóż wniosek w grudniu

Jeżeli chcemy otrzymać pieniądze w roku 2017 warto już w grudniu wybrać się do banku i rozpocząć procedurę kredytową wcześniej. Zanim bowiem bank złoży nasz wniosek do Banku Gospodarki Krajowej, musi skompletować potrzebne dokumenty i zweryfikować zdolność kredytową. Wtedy na styczeń zostanie tylko rejestracja w BGK.

 

Takie ułatwienie przygotował m.in. Bank Pekao, który już od 1 grudnia przyjmuje wstępne wnioski, sprawdza zdolność kredytową i wydaje decyzję finansową. Dzięki temu złożenie finalnego wniosku w styczniu będzie jedynie formalnością. Raiffeisen Bank z kolei kompletuje dokumenty potrzebne do wydania decyzji kredytowej pomijając warunki MdM, a w styczniu korzystając z uzyskanych informacji złoży wniosek o dofinansowanie. Możliwości jest wiele i każdy z banków współpracujących z BGK ma w swojej ofercie specjalną ścieżkę dla zainteresowanych programem.

 

MdM w 2018

Nadal bez żadnych ograniczeń można składać wnioski o środki, które będą wypłacone w roku 2018. Jak na razie jednak nie ma zbyt wiele ofert deweloperów, którzy planują oddanie mieszkań lub domów dopiero za dwa lata. Trudno też wymagać od właścicieli mieszkań z rynku wtórnego, żeby czekali tak długo. Z danych PARTNER Nieruchomości wynika, że popyt na mieszkania jest aktualnie tak duży, że ich sprzedaż trwa zwykle od 3 – 6 miesięcy. Analogicznie wygląda sytuacja klientów kupujących. Zwykle są to młode małżeństwa oczekujące na dziecko, więc w swoim nowym, własnym M chcą urządzić się jak najszybciej.

DNI OTWARTE