
Zdecydowałeś się na kupno działki. Od czego zacząć poszukiwania? Na co zwrócić uwagę przy wyborze gruntu? Ten poradnik pomoże Ci podjąć dobrą decyzję.
Lokalizacja działki
Masz w głowie wizję tego, gdzie chcesz mieszkać. Znajdujesz idealną ofertę. Jedziesz obejrzeć działkę i z miejsca czujesz, że to będzie Twoje miejsce na ziemi. Zanim zbytnio przyzwyczaisz się do tej myśli, koniecznie sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego. Zyskasz w ten sposób pewność, że po kilku latach z tarasu nadal będziesz widzieć las, a nie świeżo wybudowaną autostradę lub halę produkcyjną.
Jeśli na okolicznych działkach stoją już domy, warto odwiedzić potencjalnych sąsiadów i dowiedzieć się, jak się im mieszka, czy są zadowoleni, na co się skarżą. Nawet kilkuminutowa rozmowa ułatwi Ci podjęcie decyzji.
Uzbrojenie działki
Sąsiedzi chwalą lokalizację, plan zagospodarowania nie zawiera niespodzianek. Co dalej? Pora sprawdzić, jak wygląda sytuacja z mediami: prądem, wodą, gazem i ściekami. Ogłoszeniodawca informuje, że „media są w drodze”? Dopytaj, co to dokładnie znaczy. A najlepiej poproś o mapę zasadniczą gruntu. Na niej zaznaczone są wszystkie przyłącza.
Jeśli mediów brakuje, gaz można zastąpić prądem, a kanalizację – biologiczną oczyszczalnią ścieków. Prąd i woda są jednak niezbędne. Koszt doprowadzenia instalacji zależy od odległości i warunków technicznych. Może wynieść od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warto o tym pamiętać planując budżet przed kupnem działki.
Prostokąt czy kwadrat?
Dla większości osób ideałem jest kwadratowa i płaska działka. Najlepiej z dobrym dojazdem, doskonały m widokiem z okna i basenem za rogiem. Co prawa zdarzają się wyjątki, jednak przeglądając oferty zakupu gruntów warto zachować otwartą głowę. Często okazuje się, że coś pozornie mało atrakcyjnego jest strzałem w dziesiątkę.
Jeśli masz wątpliwości, czy na działce o nietypowym kształcie postawisz wymarzony dom, poproś o pomoc eksperta. Profesjonalista pomoże Ci odkryć, czego właściwie szukasz, co jest dla Ciebie niezbędne, a co byłoby miłym dodatkiem. Być może widok z okna w pełni zrekompensuje stromy dojazd do domu?
Bądź na bieżąco
Co jakiś czas Państwo Polskie wprowadza zmiany w prawie, regulując m.in. sprzedaż nieruchomości. Tylko w przeciągu ostatniego roku wprowadzono dwie ważne ustawy dotyczące bezpośrednio sprzedaży gruntów. Ograniczają one sprzedaż działek rolnych powyżej 30 ar oraz lasów.
Jeżeli działka, którą znalazłeś, nawet częściowo jest oznaczona symbolem „Ls” to jej zakup będzie bardziej skomplikowany, niż w przypadku zwykłej działki budowlanej. Nie znaczy to jednak, że niemożliwy. W tym przypadku prawo pierwokupu mają Lasy Państwowe. Działkę możemy kupić jeżeli LP nie zdecydują się na jej zakup. W przypadku zakupu działki budowlanej wystarczy przedstawić u notariusza dokument zaświadczający, że teren nie jest objęty planem urządzania lasu.
Stan prawny gruntu
Kupno działki powinna poprzedzać analiza jej stanu prawnego. Poproś właściciela o numery ksiąg wieczystych i sprawdź je w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. Zwróć szczególną uwagę na te dane:
- kto jest wpisany jako właściciel
- czy działka jest w jakikolwiek sposób obciążona
- czy działka ma wpisaną służebność na rzecz dojazdu do innej posesji
Może się na przykład zdarzyć, że sąsiad ma prawo przejeżdżać przez Twoją przyszłą działkę, ponieważ w księgach wpisana jest służebność na rzecz dojazdu do jego posesji. Takie sytuacje są stosunkowo częste i zupełnie normalne, jednak warto o nich wiedzieć przed podpisaniem aktu notarialnego.
Cena działki
Na koniec cena, czyli jedno z podstawowych kryteriów wyboru nieruchomości. Pamiętaj, że kwota podana w ogłoszeniu zwykle jest do negocjacji. Co prawda nie ma się co spodziewać, że właściciel zgodzi się na 40% rabatu, ale 5% czy nawet 10% zdarza się dość często.
Przed przystąpieniem do negocjacji warto się dobrze przygotować. Możesz chociażby wyszukać możliwie dużo minusów nieruchomości i na tym oprzeć swoją strategię. Zorientuj się także, jakie są ceny działek w okolicy. Jeśli trafiła Ci się okazja, to śmiało kupuj od ręki!
Koszty dodatkowe
Planując kupno działki pamiętaj o uwzględnieniu w budżecie kosztów dodatkowych. Stanowią one zwykle kilka procent wartości transakcji. Należą do nich:
- podatek od nieruchomości
- koszty notarialne
- wynagrodzenie dla pośrednika nieruchomości
Choć zakup nieruchomości wiąże się ze sporym wydatkiem, to posiadanie własnego lokum to wartość nie do przecenienia. W tym kwartale pomogłem piętnastu osobom znaleźć działki, na których już budują się ich wymarzone domy. Może znajdę też coś dla Ciebie?
Zbigniew Wyrostek
Doradca ds. sprzedaży nieruchomości
Tel. 733-323-012
[email protected]
zobacz moje oferty