Mieszkania TBS – szansa czy zagrożenie?

Co to jest TBS i STBS? Co oznaczają te skróty? I dlaczego te mieszkania są tak tanie? Poznaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

 

Nowe i tanie mieszkanie od zaraz

Wśród wielu ofert mieszkań na sprzedaż Twoją uwagę przykuwają te pięknie zaaranżowane, urządzone w nowoczesnym stylu, zbudowane stosunkowo niedawno. Zwykle ich cena jest nieosiągalna, ale w tym przypadku następuje miłe zaskoczenie! Cena okazuje się przystępna.  Po chwili jednak spoglądasz na tę ofertę nieufnie. Myślisz: co to jest właściwie TBS i dlaczego ta cena jest tak niska? Poniższy tekst rozwieje Twoje wąpliwości. Zobacz czy mieszkanie TBS jest dla Ciebie.

 

Co to jest TBS i STBS?

Zacznijmy od początku. W pełnym brzmieniu TBS to Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Dla regionu sądeckiego powstał skrót STBS. Takie organizacje są po to, aby umożliwić zakup mieszkania osobom, które nie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania własnościowego, zwykle droższego nawet o 30%. Jak funkcjonuje TBS? W skrócie wygląda to tak: gmina lub miasto przeznacza grunt pod przyszłą zabudowę, a Towarzystwo zobowiązuje się wybudować nowe mieszkania. W tym celu otrzymuje wsparcie od budżetu Państwa, a dodatkowo posiłkuje się zaciągniętym kredytem. Kredyt ten pomagają później spłacać najemcy.

 

 

Czy TBS może być korzystny?

Powstaje piękne, nowe osiedle z mieszkaniami w stanie deweloperskim. Jako nowy lokator możesz wprowadzać się praktycznie od razu i urządzać je według własnych pomysłów. Wystarczy wpłacić tak zwaną kwotę partycypacji oraz kaucję i mieszkanie jest „prawie” Twoje. Co oznacza to „prawie”? W tym wypadku nie figurujesz w dokumentacji jako właściciele mieszkania, jesteś natomiast najemcą. A to gwarantuje Ci dożywotnie prawo mieszkania w „zakupionym” lokum, w którym zobowiązujesz się pokrywać co miesiąc opłatę eksploatacyjną (ok. 8zł/m2).

 

Możesz również wskazać osobę, która ma być następnym najemcą. Nigdy nie staniesz się właścicielem mieszkania, ale przysługuje Tobie prawo do jego sprzedaży, a raczej w tym przypadku odstąpienia oraz do dziedziczenia najmu. Pamiętaj również, że na takie mieszkanie nie możesz wziąć kredytu hipotecznego.

 

W tym właśnie momencie większość osób rezygnuje z zakupu mieszkania z STBS-ów. Bo po co kupować nieruchomość, która tak naprawdę nigdy nie będzie Twoja? Z pozoru jest to logiczne rozumowanie. Warto jednak zgłębić ten temat nieco bardziej.

 


Stać Cię na nowe mieszkanie bez kredytu

Niemożliwe? Dzięki mieszkaniom STBS jest to jak najbardziej prawdopodobne. Nie łudź się, że znajdziesz mieszkanie o takim standardzie wykonania, które będzie równie tanie i do kupienia na tzw. „własność”. Średnio za dwupokojowe mieszkanie z STBS (kupione od poprzedniego najemcy) z roku 2006 zapłacisz około 100 000 zł. Za takie samo z prawami własnościowymi mógłbyś zapłacić już około 160 000 zł.

 

W przypadku zakupu mieszkania bezpośrednio od Towarzystwa kwota ta jest jeszcze niższa! Kupujesz wtedy całkiem nowe mieszkanie w stanie deweloperskim, które musisz tylko doposażyć. Do STBS wpłacasz wspomnianą już kwotę partycypacji – ok. 30% wartości mieszkania oraz 12-miesięczną kaucję. Tak więc  za około 30 000 zł masz nowe mieszkanie. Świetna perspektywa, prawda?

 

 

 

 

 


Lepsza opcja od zakupu i najmu tradycyjnego

Wyobraź sobie taką sytuację. Nie stać Cię na zakup mieszkania, więc decydujesz się na najem. Co miesiąc wpłacasz właścicielowi odstępne w wysokości ok. 1000 zł. Po 3 latach uzbiera się całkiem spora suma, której nigdy nie odzyskasz. W przypadku mieszkania z zasobów STBS sprawa wygląda inaczej. Po 3 latach możesz spróbować je sprzedać. Jeżeli nie uda Ci się znaleźć nowego „kupca”, to zawsze możesz takie mieszkanie „zwrócić” do STBS. Wówczas Towarzystwo odda kwotę partycypacji oraz kaucję, którą wpłacona była na samym początku. Reasumując: jesteś na plus.

 

 Dla kogo takie mieszkania?

Mieszkania z zasobów STBS są dobrą alternatywą dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania własnościowego, a równocześnie nie chcą płacić przez kilka lat odstępnego wynikającego z tradycyjnego najmu. STBS-y są tanie, nowe i urządzone zwykle w  nowoczesnym stylu, a na osiedlu mieszkają głównie młode rodziny. Jeżeli nie chcesz obciążać swojego budżetu kredytem hipotecznym i chcesz mieszkać w jednej z nowszych dzielnic miasta, to STBS-y będą strzałem w dziesiątkę!

 

Masz jeszcze dodatkowe pytania? Szukasz pomocy przy wybraniu najlepszej oferty STBS? A może zastanawiasz się jak odstąpić swoje mieszkanie? Tego typu sprawy są dla mnie codziennością. Chętnie pomogę również Tobie. Zapraszam! 

Joanna Zwolińska
Doradca ds. sprzedaży nieruchomości
Tel.  881-252-779
[email protected]
zobacz moje oferty

DNI OTWARTE