Nowe środki na MdM do wykorzystania jeszcze w roku 2017!

Najpóźniej 16.08.2017 zostanie uruchomiona pula ok. 100 mln złotych na zakup mieszkania dla młodych. Choć kwota wydaje się olbrzymia (wystarczy na około 2,7 tys. mieszań w całej Polsce) to trzeba się spieszyć! Szacuje się, że zostanie wykorzystana już w pierwszym tygodniu sierpnia.

 

100 mln piechotą nie chodzi

Skąd w połowie roku, kiedy pula dofinansowań na bieżący rok dawno została zamknięta, nagle rząd wygospodarował kolejne pieniądze? Co się zmieniło i jakie konsekwencje odczuje w związku z tym zwykły Kowalski? Odpowiedź jest bardzo prosta. Na ostatnim posiedzeniu sejmu  wprowadzono kluczowe zmiany w programie MdM, dotyczące limitów kwotowych do wykorzystania w każdym roku trwania programu.

Do tej pory funkcjonowało to w następujący sposób: od momentu uruchomienia wnioskowania zwykle na początku każdego roku, przyjmowano wnioski do chwili wykorzystania ok. 95% dostępnych funduszy. Pozostałe 5% zamrażano na ewentualne wypłaty dla młodych par, które składając wniosek posiadały 2 lub więcej dzieci, a w ciągu roku mogły zdecydować się na następne, wykorzystując regulaminowy zapis o zwiększeniu dofinansowania w przypadku posiadania większej ilości potomstwa.

 

Niewykorzystane środki

Ostatnie lata funkcjonowania programu pokazały jednak, że te 5%, (czyli w roku 2017 kwota prawie 40 mln zł, a w 2018 kolejne 38 mln) zwykle pozostawały niewykorzystane i zwyczajnie przepadały. Zmieniono więc procedury i od tej pory banki przyjmują wnioski do momentu, aż cała pula – 100% dostępnych funduszy zostanie zarezerwowana.

Dodatkowo uwolniono około 30 mln złotych, które w br. zostały „zarezerwowane” ale starający się o nie niestety nie otrzymali kredytu na zakup nieruchomości. Wynika z tego, że na początku sierpnia będziemy mieli do dyspozycji aż ok. 70 dodatkowych milionów na wsparcie młodych ludzi kupujących dom lub mieszkanie!

 

Kto pierwszy ten lepszy

Należy jednak się spieszyć i zacząć kompletować dokumentację jak najszybciej! Wszystko dlatego, że jak pokazały poprzednie lata projektu, dodatkowe pieniądze mogą zostać wykorzystane już w pierwszym tygodniu od uruchomienia zamrożonych środków. Zwłaszcza, że w roku 2018 po raz ostatni będziemy mogli skorzystać z dofinansowania.

MdM to jeden z najlepszych programów tego typu. Przeciętny beneficjent otrzymuje około 26 tys. złotych bezzwrotnego dofinansowania, ale kwota ta może dochodzić nawet do 70 tys. zł! Wszystko zależy od wartości nieruchomości i indywidualnych warunków jakie spełnia dana osoba.

 

Sprawdź czy kwalifikujesz się do programu i dowiedz się ile pieniędzy możesz otrzymać.  

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń na nr  530 525 520

 

DNI OTWARTE